• Uzman ekibimiz sizin için
  herzaman hazır!

 • Müşterileri talepleri bizim için önemlidir,
  tamamen müşteri odaklı çalışıyoruz.

online alışveriş

Ankara Peyzaj


icerikimg

Çim tohumu dikmek, evinizin etrafındaki yeşil alanı genişletmek veya mevcut çiminizi iyileştirmek için ekonomik ve tatmin edici bir yoldur. Başarılı çim oluşumunun ve tohumlama tekliflerinin tüm avantajlarından yararlanmak için, yemyeşil ve davetkar yeşil çim yetiştirmek için şu sekiz adımı izleyin:

 1. Yılın Doğru Zamanını Seçin
 2. Siteyi Hazırlayın
 3. Toprağı Hazırlama
 4. En İyi Tohumu Seçin
 5. Tohum ekimi
 6. Su Uygun Şekilde
 7. Tohum Kuruluşunu İzleme
 8. Biçme ve Bakım

 

 • Ankara ve ilçelerinde peyzaj tasarım, Çim ekimi, Çim sulama, İncek, Balgat, Çayyolu, Çankaya, Ümitköy, Batıkent, Gölbaşı, Eryaman gibi tüm ilçelerimizde hizmet vermekteyiz.
 • Proje bazında ise tüm illerimizde otomatik sulama ve peyzaj konusunda fiyat verilir. Ücretsiz keşif yapılmaktadır.

 YILIN DOĞRU ZAMANINI SEÇİN

Çim tohumu ektiğiniz yılın zamanı, başarısı üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir. Uygun zamanlama, yeni fideler kurulurken, çim tohumunuzun uygun şekilde çimlenmesini, çabuk büyümesini ve sağlıklı kalmasını sağlar.

Bitki çim tohumu için en iyi zaman göre değişir sizin çim büyüyen bölge ve büyümek çim türü. ince özellikde kuzey katmanındaki çimler tipik olarak Kentucky bluegrass, uzun boylu çayır otu veya çok yıllık çavdar gibi serin mevsim otlarından oluşur. Sonbahar ve ilkbaharda serin havalarda ekim, bu çim türleri için en aktif büyüme dönemlerine denk gelir.

Örneğin Massachusetts’te, erken sonbahar çimen tohumu ekmek için ideal zamandır.  Şu anda, zemin hala çimlenmeye yardımcı olacak kadar sıcaktır, ancak günler serin ve bazen yağmurludur. Bu kombinasyon yeni ekilen tohumların kurumamasına yardımcı olur. Ayrıca, erken sonbaharda, yeni çimlerin kış gelmeden önce gelişmesini ve kurulmasını sağlamak için yeterli gün ışığı vardır.

İlkbahar ekimi, serin mevsim otlarını dikmek için ikinci en iyi seçenektir. Sezonun başlarında tohumlamayı hedefleyin, ancak gündüz sıcaklıkları 60 ila 75 derece  aralığında olana kadar bekleyin. Bu kabaca serin mevsim çim tohumu çimlenmesi için en uygun toprak sıcaklıklarına karşılık gelir. İlkbahar güneşi ve yağmur, güçlü çim büyümesine katkıda bulunur.

ABD’nin güney yarısındaki çimler için Bermudagrass , Zoysia otu , Bahiagrass ve Kırkayak otu gibi sıcak mevsim çim otları  kuraldır. Bu otlar en iyi ilkbahar ve yaz başında sonbahar yerine düşen optimal büyüme dönemlerinde ekilir. Gündüz sıcaklıkları 80 F veya daha yüksek olana ve bölgenizdeki ilkbahar geç donma tehlikesi geçene kadar sıcak mevsim otları ekmeyi bekleyin.

tırmıklama-ankara-peyzaj-kansu-sulama

SİTEYİ HAZIRLAYIN

Sağlıklı, çekici bir çim uygun saha hazırlığı ile başlar. Alanın ekimden önce uygun şekilde derecelendirilmesi önemlidir, çünkü suyun verimli bir şekilde tahliye edilmesine yardımcı olur ve kolay biçme sağlar. Çim alanın binalardan yüzde 1 ila 2 oranında eğilmesi tavsiye edilir. 2 Çimenlerin çok çabuk kurumasına neden oldukları için daha dik yamaçlar oluşturmaktan kaçının. Biçilmesi zor ve hastalığa eğilimli ıslak lekeler oluşturabilen depresyonlardan kaçınmak için alanı iyice düzeltin.

Tüm çimi değiştirmek istiyorsanız, eski çimi çıkarmak için kapsamlı bir iş yapmak önemlidir. Köklerdeki eski çimleri çıkarmak için bir çim kesici kullanın. Alanı temizlemek için başka bir seçenek , çime hem otu hem de geniş yapraklı bitkileri öldüren seçici olmayan bir herbisit püskürtmektir . Püskürtmeyi seçerseniz, ürününüz için etiket talimatlarını yakından izleyin ve saklamak istediğiniz çim veya bitkilerle temastan kaçının.

Ürünün belirlenen bekleme süresinden sonra, kalan çimleri öldürmek için gerektiği gibi yeniden uygulayın. Değiştirmek istediğiniz çimin öldüğünden emin olduktan sonra, ölü otu sahadan temizleyin ve tohumlamaya hazırlanmak için sınıfta gerekli ayarlamaları yapın.

TOPRAĞI HAZIRLAMA

Optimum toprak koşulları başarılı tohum çimlenmesini artırır ve sağlıklı çim büyümesini destekler. Toprağınızı ekime hazırlamak için aşağıdakileri yapın:

 • Çimlerinizin toprağını test edin. Uygun toprak pH değeri, sağlıklı ve gelişen bir çim için kritik öneme sahiptir. Çoğu çim otu, toprak pH’ı 6.0 ila 7.5 arasında olduğunda en iyisidir. Doğru toprak numuneleri almak  kendi başınıza yapmak kolaydır, ancak bu numuneleri test için saygın bir toprak laboratuvarına göndermeniz gerekir. Yerel ilçe genişletme ofisiniz  toprak test kitleri ve test tesisleri hakkında bilgi konusunda yardımcı olabilir. Test sonuçları, toprağınızın pH ve besin seviyelerinin durumunu ve ayrıca yapmanız gereken değişiklikler için tavsiyeleri verecektir.
 • Toprak pH’ını değiştirir. Toprak testiniz, çiminizin pH değerinin sağlıklı çim büyümesi için aralığın dışında olduğunu gösteriyorsa, toprak değişiklikleri  pH dengesini geri yükleyebilir. Batı’da alkalin toprak adı verilen aşırı yüksek pH’a sahip toprak yaygındır. Düzeltmek için element kükürt uygulamaları önerilebilir. Toprağın asidik olduğu, aşırı düşük pH’a sahip olduğu alanlarda,  besinin, besin kullanılabilirliğini geri kazanmak için kirece ihtiyacı olabilir . Bu genellikle Kuzeybatı, Kuzeydoğu ve Güneydoğu’da geçerlidir. Toprak testi önerilerinizi ve ürün etiketi talimatlarınızı daima dikkatli bir şekilde uygulayın.
 • Toprağa besin ekleyin. Çim toprağı testinizin önerileri toprağınızın besin ihtiyaçlarını açıklar. Çimenler için birinci sınıf bir Pennington gübresi gibi yüksek kaliteli bir çim gübresi, sağlıklı çim büyümesi için en uygun besin seviyelerini geri kazanmaya yardımcı olabilir. Öneriler fosfor içeren bir çim marş gübresi içerebilir 4 Bununla birlikte, bazı eyaletlerde fosforlu gübreler üzerinde çevresel kısıtlamalar vardır, bu nedenle eyaletinizin çim gübresi gereksinimleri için yerel genişletme temsilcinize danışın.
 • Yapıyı değiştirir. Çok kumlu toprak veya ağır, sıkıştırılmış toprak gibi koşullar tohum çimlenmesini, büyümesini ve çimlerinizin genel sağlığını etkiler. Sağlıklı çim büyümesi için toprağın yeterli hava içermesi gerekir, ancak aynı zamanda besinleri ve nem otu ihtiyaçlarını da korumalıdır. Dikimden önce kayaları çıkararak ve kompost gibi organik maddeleri 2 ila 4 inç derinlikte birleştirerek yeni toprağınızın havalandırmasını ve su penetrasyonunu iyileştirin. Yerel donanım veya bahçe mağazaları genellikle hava ve suya izin vermek için toprak tapalarını çekerek sıkıştırılmış toprağı iyileştiren filler veya havalandırıcılar kiralar.

EN İYİ TOHUMU SEÇİN

Sağlıklı bir çim yetiştirmeyi başarmak  için, ikliminize ve büyüme koşullarınıza uygun kaliteli çim tohumu satın almak önemlidir . Premium, safkan Pennington Akıllı Tohum  otları su tasarrufu sağlar, kuraklığa dayanıklıdır ve ev çimlerinde üstün performans için geliştirilmiştir.

Sıcak mevsim veya serin mevsim otları yetiştirmek, öncelikle nerede yaşadığınıza bağlıdır. Sıcak mevsim çim çimenleri güney iklimleri için en uygun olanıdır ve yılın sıcak aylarında en kuvvetli şekilde büyür. Genellikle kışın uykuda ve kahverengileşir. Serin mevsim otları tipik olarak kuzey ve geçiş bölgesi çimlerinde kullanılır, yazların ılımlı ve kışların soğuk olduğu yerlerde en iyi yetişir. Yıl boyunca yeşil kalırlar, ancak ısı ve kuraklıkta kahverengileşebilir ve uykuda kalabilirler.

Ülkenin birçok bölgesinde, bölgenize özgü bir tohum karışımını tercih edebilirsiniz. Akıllı Tohum karışımları, Orta Batı, Kuzeydoğu, Pasifik Kuzeybatı  Eyaletindeki çimler için tasarlanmıştır. Gölgede çim çimen yetiştiriyorsanız , özellikle zorlu düşük ışık koşullarında formüle edilen Pennington Smart Seed Dense Shade gibi bir çim tohumu ürünü seçin . Değişken gölgeli ve güneşli çimler için Pennington Smart Seed Sun & Shade  ihtiyacınız olan çözümü sağlar. Türkiye ve şehirlerine göre iklim şartları kurak veya nemli şeklinde bir çok çim türü vardır. Çimi ilin mevsimsel değerlerine göre seçmeliyiz. Ayrıca çim ekilicek alan gölgelik ise gölge çim kullanılması daha doğru olur.

TOHUM EKİMİ

Değişiklikler tamamlandıktan ve toprak yüzeyiniz pürüzsüz ve hazır hale geldiğinde, tohumu tohum ürününüzün önerilen tohumlama oranlarına göre eşit olarak yayınlayın. Tohum paketi etiketi  talimatlarını dikkatlice incelemeyi ve yönergeleri takip etmeyi unutmayın. Tohumun yanlış kullanımı yetersiz sonuçlara yol açabilir.

Durumunuz için doğru gübre serpme makinesini seçmek,  ihtiyacınız olan sonuçları almanıza yardımcı olur. Bir damla serpme makinesi, siz çim boyunca hareket ederken serpme makinenizin genişliğinde bir yola doğrudan düşer. Bu tip serpme makinesi dar alanlarda iyi manevra yapar ve tohumun bulunduğu yerde tipik olarak daha fazla hassasiyet gerektiren küçük çimler (5.000 fit kareden daha az) için idealdir.

Bir yayın veya döner serpme makinesi, her yöne havalandırılarak daha düzgün bir kapsama alanı sağlayarak çekirdeği yayan ve elle tutulan tiplerde gelir. Bu gübre serpme makineleri büyük çimler için idealdir, ancak gübre serpme makinelerinin sağladığı hassasiyetten yoksundurlar.

Tohumu yaymayı bitirdiğinizde, yaklaşık 1/4 inç derinlikte toprağa hafifçe işlemek için bir tırmık kullanın. Tohumları daha derine gömmeyin; çim tohumu hızla çimlenmek için yeterli ışığa ihtiyaç duyar. Tırmıklamadan sonra, yeni tohum ihtiyaçlarınızla iyi tohumdan toprağa temas etmesini sağlamaya yardımcı olan bir rulo ile alanı geçin.

Aşırı  tohumlama, mevcut bir çime çimen tohumu ekme işlemidir. Bu, çimlerinizin genel görünümünü ve sağlığını iyileştirmek, çiminizi kalınlaştırmak, yabani otları en aza indirmek, çıplak veya hasarlı alanları doldurmak veya başka bir çim çimine dönüştürmek için yapılır. Ayrıca, güney çimler genellikle kış aylarında yeşil renk sağlamak için serin mevsim otu ile beslenir. Aşırı beslerken, yeni çimlerle aynı talimatları izleyerek tohumu çim üzerinde yayınlayın ve iyice sulayın.

SU UYGUN ŞEKİLDE VERİLMESİ

Çim tohumlarını ve fidelerini sürekli nemli tutmak, ancak hantal olmamak başarılı çim ekim çabaları için kritik öneme sahiptir. Tohumlar nemli tutmak için yeni tohumlanan alanları günde iki ila üç kez hafif bir spreyle sulayın. Toprak yüzeyinde su birikintileri görünmeye başladığında sulamayı durdurun. Tohumlar çimlendikten ve çim fideleri büyümeye başladığında, yavaş yavaş daha az ama daha ağır sulamaya geçer. Çim daha uzun ve olgunlaştıkça sulamayı konikleştirin.

Çim ekimi kansu sulama

TOHUM KURULUŞUNU İZLEME

Büyüyen ot türüne bağlı olarak, çimlenme beş ila 21 gün arasında sürebilir. Yeni çimlerinizin kök salması ve yerleşmesi için dört ila 10 hafta daha beklemesini bekleyin. Çoğu çimlerin sabit yaya trafiğine hazır oldukları noktaya kadar olgunlaşması tam bir sezon alacaktır.

Yeni fideleriniz yaklaşık 1 inç yüksekliğe ulaştığında, yeni ekilen alanı çıplak noktalar veya kaçırmış olabileceğiniz yerler açısından inceleyin. Çıplak alanları yeniden tohumlayın ve yeni fideler kalınlaşana ve sonuçlardan memnun kalana kadar işlemi gerektiği kadar tekrarlayın.

BİÇME VE BAKIM

Çimleriniz 3 inç yüksekliğe ulaştığında, biçmeye dayanmaya hazırdır. Çim biçimleriniz için önerilen çim biçme yükseklikleri de dahil olmak üzere, çim biçme için her zaman en iyi uygulamaları takip edin . Kesinlikle tek bir çim biçme makinesinde çim bıçağın üçte birinden fazlasını kaldırmayın veya çiminizi strese sokabilir ve çim hastalığı , çim bitkileri ve zayıf büyümeyi davet edebilirsiniz . Sonbaharda ekilen serin mevsim çimleri ile, ilk biçme işleminizin bir sonraki bahara kadar beklemesi gerekebilir.

Kuruluşun ilk sezonunda, genç çim hala hassastır, bu nedenle mümkün olduğunca fazla yaya trafiğinden kaçının. Sulama da dahil olmak üzere düzenli bakımla çiminizin güçlü büyümesini sağlayın. Yağışı tamamlamak için gereken su, böylece normal şartlar altında çimleriniz haftada yaklaşık 1 inç su alır.

Tohum çimlenmesinden dört ila sekiz hafta sonra, ancak asla Kasım ayından sonra döllenmeye başlamayın. Sıcak mevsim otları için, yeni çimlerinizi beslemek için bir sonraki bahara kadar bekleyin. İlk beslemeden sonra, toprak testi önerilerinize göre yılda dört kez döllemeniz gerekebilir. Toprağı her üç ila dört yılda bir tekrar test edin ve buna göre ayarlayın.

SONUÇ

Bölgeniz ve çimlerinizin koşulları için en iyi otu seçerek ve bu basit yönergeleri izleyerek çim tohumu ekmek, bahçeniz için dönüşecek basit bir projedir. Pennington, yemyeşil, güzel çimenler yetiştirmek için ihtiyacınız olan kaynakları ve premium ürünleri sunmaya kendini adamıştır. Siz ve aileniz ve arkadaşlarınız güzel, doğal bir çimin tüm avantajlarından yararlanabilirsiniz .

Çimeninizi Dönüştürmek için Gereken Toplam Süre: Bölgeye, hava durumuna ve çim tipine bağlı olarak 6-12 hafta.

1-4: 3 ölçeğinde çalışmak ne kadar zor olacak (özellikle hazırlık aşamasında küçük bir çalışma uzun bir yol kat ediyor)

Zaman dökümü:

 • Hazırlama süresi: 3-8 saat, çim büyüklüğüne bağlı olarak ve çimin yerini mi değiştiriyorsanız veya aşırı besleme mi (bir hafta sonu)
 • Tohumlama : 2-4 saat, çim büyüklüğüne bağlı olarak ve değiştiriyorsanız veya fazla besliyorsanız
 • Sulama : 10-14 gün boyunca günde 10 dakika {veya sprinkler çıkışlarına bağlı olarak daha fazla}; daha sonra ilkbahar ve yaz aylarında haftada iki kez sulama yapana kadar sivrilen
 • Gübreleme : ilkbahar ve sonbaharda yılda 1 kez üç kez {serin mevsim otları için}, {tür} çim çeşidine bağlı olarak {sıcak mevsim otları için yılda dört defaya kadar}.

0539 951 3191
Bize Ulaşın

İlgili ürün ve diğer Ürün Listemiz, ve Online Sipariş vermek için, E-ticaret sitemizi ziyaret edebilirsiniz.