• Uzman ekibimiz sizin için
    herzaman hazır!

  • Müşterileri talepleri bizim için önemlidir,
    tamamen müşteri odaklı çalışıyoruz.

online alışveriş

Golf Sahası Çim Sulama Sistemleri


Golf sahası bildiğimiz gibi çok geniş bir çim sahası olduğu için uzun mesafeli Golf sulama malzemeleri üretilmiştir. Çeşit çok olduğundan yanlız görsel olarak yere gömülen ve pop-up siprinkler kullanılmalıdır. Pop up lar toprak ile sıfır seviyede olan sulama başlıklarıdır. Yüzeyde gözükmediği için bu yüzden çirkin bir görüntü ortadan kalkmış oluyor. Golf sahası  çim sulaması için bize gereken olan uzun mesafeli pop up rotor siprinklere isterseniz şöyle bir model olarak seçelim.

Öncelikle yukardaki görselde gördüğümüz Golf sahası için kullanılan sulama başlıklarından biride EAGLE™ 950 model sulama başlığıdır. Toplam 29 metre uzağa suyu atabilen bu rotor son derece kulalnışlı ve sağlam bir malzemeden üretilmiştir. Golf sahalarında çok fazla kullanılan ve çirkin görüntüyü ortadan kaldıran rotor en çok tutulan modelelridir. Açılı ve açısız Olarak üretilen EAGLE™ 950 golf sprink  istenildiği gibi açı ayarı yapma imkanı sunmaktadır. Golf sahası sulama sistemi olarak birde Hunter markanın ürettiği  G-990 ve G-995 modellerde mevcuttur.

Sentetik çim sahası sulama ve doğal çim sahaları sulama sistemi için kulanılan çim sulama sprinkleri her marka da mevcut ve özellikleri atış mesafeleri değişkendir. Örnek vermek gerekirse atış mesafelrini şöyle bir detaylandıralım. Atış mesafeleri 23 metreden başlayıp 68 metreye kadar suyu ata bilen sprinkler mevcuttur. Golf sahası çim sulama  için kullanılan önemli malzemelerden biride kontrol ünitesidir. Bu Hunter in Pro-c Kontrol üniteleri ve RainBird markası olan Esp-me Kontrol üniteleri sayesinde tam otomatik konumuna alınmaktadır. Bu kontrol üniteleri yukardaki EAGLE™ 950 ve EAGLE™ 900 sprinklerin daha önce istediğiniz zaman ayarını yapdığınız  sulama ayarında zamanı geldiğinde sulama sistemi devreye girer ve sprinkleri çalıştırmaya başlar. Bunlar alanda toplam EAGLE™ 950 sayısı 9 adet ise şayet sırasıyla birer birer yada suyun basınç ve debi yetiyor ise sırasıyla 2 şer 2 şer sular istasyon haline bölünür ve sulama sistemi görevini tamamlamış olur. Golf sahası sulama ve otomatik sulama sistemi kontrol ünitelerinden örnek görsel aşağıda gördüğünüz gibidir.

Golf sahasında kullanılan boru ve ek parçalar vardır. Burda aslında önemli olan golf sahasının profesyonel olarak mühendislik hesapları ile suyun kaç m3 gerektiği boru çapları, rotor sprinklerin kaç barda çalışır, kaç m3 su harcar, Kaç ton su deposu gerekir ve kaç adet EAGLE™ 950 gibi aynı anda kaç golf sprink çalışması gerekiyor bunların hesaplarının yapılması gerekmektedir. Otomatik sulama sistemi göründüğü gibi kolay bir iş değildir. Mühendislik çalışması gerekmektedir.Bilinçsiz şekilde yapılan sulama sistemlerinde sprinkler istenildiği gibi atış mesafeleri birbirini tutmaz ve suyu kırmadan attığı için homojen bir ince su sağlanmadığı için çimler oyulmakda ve sağlıksız bir görüntü ortaya çıkmaktadır.

  • Kansu sulama sistemleri olarak yazdığımız bu makalede umarım okuyucularımıza yardımcı olabilmişizdir. Soru ve değerlendirmelerinizi iletişim adreslerimizden araya bilir veya mail yoluyla yetkililerimize ulaşa bilrsiniz.


Mesaj Bırakın