• Uzman ekibimiz sizin için
    herzaman hazır!

  • Müşterileri talepleri bizim için önemlidir,
    tamamen müşteri odaklı çalışıyoruz.

online alışveriş

Ankara Çim Ekimi


Çim ekimi doğru bir şekilde uygulanması gerekmektedir. Firmamız hayal ettiğiniz bahçeyi gerçekleştirmektedir. Ankara firması olan KANSU Sulama Peyzaj tamamen müşteri memnuniyeti odaklı çalışmakta ve müşterilerimize hizmet vermektedir.

DOĞRU ÇİM EKİMİ NASIL YAPILIR

Öncelikle bahçenizin toprak ihtiyacı olup olmadığı keşfedilir. Gerektiğinde toprak ilavesi olacak bölgelere toprak dolumu yapılır. Tabi bunun öncesinde bahçeniz sertleşmiş toprak veya yabancı otlar türemiş ise çapa makinesi ile elden geçilmektedir. Toprak ileve edildikten sonra genel olarak kaba tevsiye düzeltme işlemi yapılır. Bahçenizde belirlenen Yapraklı ağaç, İbreli ağaç veya çalı gurupları dikilecek ise bu işlemi gerçekleştiriyoruz.

İnce Tefsiye Ve Toprakların Düzeltilmesi

ince tefsiye yapıla bilmesi için tırmık ve kürek ile genel olarak ince tefsiye yapılır. İp çekilerek kodlama sayesinde eksik veya fazla bölgeler belirlenir rutuş çalışması yapılır. Bu işlemden sonra genel olarak 5 metrelik farklı ebatlarda mastar çekilerek düz bir zemin hazırlanır ve silindir yardımı ile toprak düzeltilip sıkıştırılır.

Çim Ekimi İçin Çim Tohumunun Atılması

Zeminin üzerine el araçlarının tohumların üzerinden geçmeyecek şekilde sondan başlanarak çim tohumları belli bir m2 kadar atılır.

Çim Ekimi Ve Gübreleme

Çim tohumları atıldıkça hayvansal gübreler maksimum 2 cm kadar üzeri kapanır. Özellikle Hayvansal gübrelerin 1 yıl bekletilmiş yanmış gübre olması gerekmektedir. Gübreleme olayı bittiğinde silindir öekilerek gübreler tohuma yapışması ve düz zemini sıkıştırmak ve düzeltilmesi için kullanılır. Bu şekilde çimler daha sağlıklı çıkmakta ve kökleri kuvvetli şekilde toprağı tutmaktadır.

Çim Sulama

Çim ekimi ve gübreleme bittikten sonra sulama sisteminiz var ise aynı gün sulanması gerekir. Sulama sistemi yok ise manüel elle sulama gerçekleştirilir. Özellikle oyuk bir bozuk zemin istemiyorsak yağmurlama şeklinde sulanması sağlıklıdır.

Çim Biçme

Çimler çıktıktan sonra ince bir çim şekilde çıkmaktadır. Bunlar zaman geçtikçe tohumun özelliği ve kalitesine göre kalınlaşır veya ince şeklinde çıkmaktadır. Biçme zamanında çim biçme motorunun bıçakları mutlaka bilenmeli ve 8 cm yukarıdan biçilmesi gerekir. Bunun nedeni çimler kökleri kalınlaşmadığı için motor bıçakları siz görmeseniz bile kökten seyrek şekilde almaktadır. Ve zamanla bu biçme şekli 3-5 cm standart haline getirilir.

İLGİLİ BLOG YAZILAR

Ankara çim ekimi
Çim ne zaman ekilir
Çim ekimi için toprak hazırlığı
Çim üstüne çim ekilirmi
Çim kapak toprağı Nasıl yapılır
Çim ekmeden önce yapılması gerekenler
Çim Tohumu

 Mesaj Bırakın