• Uzman ekibimiz sizin için
    herzaman hazır!

  • Müşterileri talepleri bizim için önemlidir,
    tamamen müşteri odaklı çalışıyoruz.

online alışveriş

Ankara Çim Ekimi


icerikimg

Ankara Çim ekimi bildiğimiz üzere bir çok kişi ve firma tarafından uygulanmaktadır. Sulama sistemi yanlış ve atış mesafelerine göre dizayn edilmediyse kör noktalardan dolayı çimler kurur. m2 ye düşen suyun 7 litre olması şarttır. Eksik ise çimler formlu şekilde çıkmaz

Bunun yanı sıra çim ekimlerinde çim tohumları eksik şekilde atıldı ise ve eşit şekilde atılmadıysa çimler dolgun şekilde çıkmama olasılığı yüksektir. Gübreleme metodu ve dozu fazla olur ise çim tohumlarını yakmakta ve atılan bazı bölgelerde çimler eksik şekilde çıkmaktadır. Çim ekimi nasıl yapılır ve sıralama şeklini anlatalım.

ÇİM EKİMİ NASIL YAPILIR

1- Öncelikle eksik bölgelerde toprak serimi yapıldıktan sonra bahçenin bütün alanı genel bir kaba tevsiye yapılır.

2- Bahçenizde yapraklı, ibreli ağaçlar veya çalı gurupları dikildikten sonra ( Peyzaj Çalışmalarınız Bittikten Sonra ) ince tefsiye yani genel mastar düzeltme işlemi yapılıp üzeri silindir ile düzeltilir. Alan balçıklı sert bir zemin yapısına sahip ise 5 cm kum torf toprak karışımı hazırlanıp serilir bu şekilde silindir çekilerek düzeltme işlemi yapılır.

3- Çim ekilecek alana çim tohumları eşit şekilde standart birim olan m2 ye 40-50 gram tahmini el ile veya makine ile dağıtılır. Fakat ayak basıp tohumları yerden almamak için 20 m2 gibi çim tohumu atıldıkça üzeri hayvan gübresi ile üzeri eşit şekilde maksimum 2 cm ve en az bir yıl bekletilip yanmış gübre kullanılır.

4- Kapatılan tohumların üzerinde 2 cm gübre olmuş oldu. Şimdi bu gübrelerin üzerinden gübre ve tohumları yerden kaldırmıayacak şekilde özenle silindir çekilir. Yapılan silindir aynı bölgeye en az 2 defa çekilmesi gerekmektedir. İlki enlemesine diğer silindir çekimi boylamasına olmalıdır.

ÇİM EKİM ZAMANI HANGİ AYLARDIR

Kıyı Bölgelerde genel olarak Şubat ve Mayısın ilk yarısı / Eylül – Kasımın ilk yarısı ‘ dır
İç Bölgelerimizde ise Martın ilk yarısı ve Mayıs / Eylül – Ekim aylardır.

YENİ EKİLEN ÇİM NASIL SULANMASI GEREKİR

Yeni ekilmiş bir çimi bekletmeden sulanması gerekmekte ve 2-3 hafta toprağın nemli kalması gerekmektedir. Çimler çıkana kadar nemli şekilde sulama şekli artırılması gerekmektedir. Çimler çıktık dan ve formunu yakaladıktan sonra sulama standart değerine döndürülür. Çimler çıkdıktan sonra fazla sulanan çimde mantar oluşur bu yüzden zamanında sulama ayarı dengelenir. Mantar çıkması engel teşkil etmez mantarlar istenildiğinde alandan sökülüp alınır. İlk çimin formlu çıkması için özen gösterilir.

ÇİM BİÇİMİ

İlk ekilen çimin biçim zamanı geldiğinde  ilk biçildiği için son derece önemli bir hassas konudur. İlk biçim seviyesine gelen çimler çim biçme motorunun bıçakları mutlaka bilenmeli keskin hale getirilmelidir. İlk olarak çim moturunun bıçakları yaklaşık 8 cm yüksekliğinde biçilip sonrasında 6 cm – 5 şeklinde biöilmesi gerekir. Bunun nedeni henüz kökünü sağlam bir şekilde tutmamış olan çimleri kaldırmasını önlemektir. her biçimde paralel biçdiyseniz bir sonraki biçimde tersi istikametinde biçim yapılması gerekir. Çimler güçlendikten sonra 3-4 cm şeklinde standart biçime geçilir.

Sabah sulamasından sonra sulama yapmayıp çimler kuruyken çim biçilmesine özen gösterilmelidir. Kuru çim kesimi kolay ve sağlıklıdır. İlk çimlerde yaş bir çim biçilmemesi gerekmektedir.

-GÜBRELEME ZAMANI- -GÜBRE CİNSİ- -MİKTAR -(gr/ m2)
-Mart / Nisan- -Amonyumnitrat- 20-30
Mayıs -Green Star Çim Bakım- —Gübresi- 25
-Haziran / Temmuz- -Amonyumnitrat- 20-30
-Eylül- -Green Star- -25-

 

Yabani otlar ilk çimlerde kendini gösterecektir. Çimlerin besin kaynağını alan ve geniş yapraklı otların çimlerin yaşamasına engel olmaktadır. Bu yüzden yapılması gereken yabani otları kökden çıkarmak suretiyle geniş yapraklı veya küçük  yabani otlar alınmalıdır. İstenildiğinde yabani otlar için 2-4 D. Amin yabani ot ilacı üzerine sıkılarak yok edile bilir.Bu uygulama rüzgarsız bir günde yapılmalıdır.


0539 951 3191
Bize Ulaşın

İlgili ürün ve diğer Ürün Listemiz, ve Online Sipariş vermek için, E-ticaret sitemizi ziyaret edebilirsiniz.