• Uzman ekibimiz sizin için
    herzaman hazır!

  • Müşterileri talepleri bizim için önemlidir,
    tamamen müşteri odaklı çalışıyoruz.

online alışveriş

SULAMA TEKNİKLERİ


icerikimg

Bilinen sulama teknikleri; salma sulama, elle sulama, yağmurlama sulama, damlama sulama, terleme sulama olarak sıralanabilir.
Salma sulama ve elle sulama bilinen en basit sulama yöntemleridir. İnsanlar bu işleri günlük yaşam saatlerinde yaptıklarından sulama zamanı ve miktarının kontrol edilmesi zordur. Sulama doğru zamanlarda ve miktarlarda yapılmaz ise bitki sağlığı ve gelişimi açısından çok büyük sakıncalar doğurur. Örneğin toprakta tuzlanma, yaprak yanıkları, mantar hastalıkları, renk farklılıkları, yosunlaşma, kök çürüklüğü gibi birçok sorun oluşturur. Gün içerisinde, yüksek ısılarda yapılan sulamalar, evaporasyon (total buharlaşma) ile büyük su kayıplarına yol açtığı gibi toprak kalitesini ve bitki beslenme dengesini bozar. Aşağıdaki resimde ağırlıklı olarak tarım sektöründe kullanılan salma sulamaya bir örnek verilmiştir.

Yağmurlama, damlama, terleme sulama sistemleri kontrollü sulama teknikleridir. Yağmurlama sulama sistemleri; yerüstü sprink sistemleri, yeraltı rotor ve sprey sprink sistemler olmak üzere iki farklı şekilde, otomatik ve manuel olarak tesis edilebilir.

Otomatik sulama sistemlerinde sulama zamanları ve kullanılan suyun miktarı kontrol edilebilir. Böylece sulama sonucu doğabilecek birçok olumsuzluğun önüne geçilebilir. Örneğin, bitkilerin sudan en iyi faydalanabildiği zaman dilimi, sabaha karşı 04.00-05.00 saatleri arasıdır. Fakat insanların bu saatlerde sulama işini yapmaları oldukça zordur. Otomatik olarak programlanan bir sistemde ise; insan faktörü devre dışı kalır. En uygun zaman diliminde sistem kendisi devreye girerek yeterli zaman ve miktarda sulama yapar.

Diğer bir sulama tekniği olan damlama ve toprak altı terleme sulama sistemleri de otomatik olarak işletilebilen sistemlerdir. Damlama ve terleme sistemlerinde de su miktarı ve zaman kontrol edilebilir. Bu sistemler de gerek su ekonomisi gerekse topraktan sulanması gereken bitkilerin sağlığı açısından çok önemli sulama teknikleridir.


0539 951 3191
Bize Ulaşın

İlgili ürün ve diğer Ürün Listemiz, ve Online Sipariş vermek için, E-ticaret sitemizi ziyaret edebilirsiniz.