• Uzman ekibimiz sizin için
    herzaman hazır!

  • Müşterileri talepleri bizim için önemlidir,
    tamamen müşteri odaklı çalışıyoruz.

online alışveriş

Otomatik Sulama Sistemi Nedir Ve Faydaları


icerikimg

Otomatik Sulama

Otomatik sulama nedir?

Boru ve yükseltici çıkışında SCADA otomasyonu

Otomatik sulama, sulama yapılarını çalıştırmak için bir cihazın kullanılmasıdır, böylece sulama cihazının yokluğunda bir körfezden veya körfez kümesinden su akışının değişmesi meydana gelebilir.

Otomasyon çeşitli şekillerde kullanılabilir:

  • tedarik kanalı çıkışları yoluyla sulamayı başlatmak ve durdurmak,
  • pompaları başlatmak ve durdurmak için,
  • bir sulama alanından su akışını kesmek için – bir koy veya kanalın bir bölümü ve suyu başka bir alana yönlendirmek.

Bu değişiklikler herhangi bir doğrudan manuel çaba gerektirmeden otomatik olarak gerçekleşir, ancak sulama cihazının, sulama başlangıcında sistemi hazırlamak ve bileşenleri düzgün bir şekilde çalışması için bakımını yapmak için zaman harcaması gerekebilir.

Otomatik sulamanın faydaları nelerdir?

Azalan iş gücü:

Sulama cihazının bir sulama işleminin ilerlemesini sürekli olarak izlemesi gerekmediğinden, sulama cihazı diğer görevleri kesintisiz olarak yerine getirebilir. Çim sulama Bahçe Sulama Akıllı Sulama konusunda her sulama zamanında ve işçilik gerektirmeyen bir sistemdir.

Geliştirilmiş yaşam tarzı:

Tahriş edicinin, sulanan bölmelerdeki suyun ilerlemesini sürekli olarak kontrol etmesi gerekmez. Irrigator, tesisten uzak olabilir, aile ile rahatlayabilir ve gece boyunca uyuyabilir.

Daha zamanında sulama: Otomasyonlu irigatörler, bitkilerin suya ihtiyaç duyduklarında, sulama cihazına uygun olmadığında sulama yapmaya daha meyillidirler.

Daha yüksek akış hızlarının yönetimine yardımcı olur: Birçok irrigatör, daha büyük kanallar ve bölme prizleri kurarak aldıkları sulama akış hızlarını artırmak istiyor. Bu tür akış hızları genellikle bir koyun sulanması için harcanan zaman azaldığından, daha sık bir değişim gerektirdiğinden işgücü artışı gerektirir. Otomasyon, bu yüksek akışların emek miktarında bir artış olmadan yönetilmesini sağlar.

Daha hassas kesme: Sulama sisteminin otomasyonu, bölmedeki uygun noktada suyun kesilmesine izin verir. Bu genellikle manuel kontrolden daha doğrudur, çünkü operatör su akışını değiştirmede çok geç veya çok erken olursa hatalar meydana gelebilir.

Su ve besin maddelerinin azaltılmış akışı: Otomasyon, araziden kaçmayı etkili bir şekilde azaltarak gübrenin çiftlikte tutulmasına yardımcı olabilir. Çiftlikte gübre bulundurmanın hem ekonomik hem de çevresel faydaları vardır.

Sulama için kullanılan araçlar için daha düşük maliyetler: Sulama cihazının bir sulama sürecini sürekli kontrol etmesi gerekmediğinden, motorlu bisikletler, dört tekerlekli araçlar ve diğer araçlar daha az kullanılır. Bu, bu araçların işletme maliyetlerini azaltır ve daha az sıklıkta değiştirilmeyi gerektirir.

Otomatik sulamanın dezavantajları nelerdir?

Maliyet:

Otomatik ekipman satın alma, kurma ve bakım masrafları vardır.

Güvenilirlik:

Sulama cihazı her seferinde doğru çalışması için otomatik bir sisteme güvenebilir mi? Bazen arızalar meydana gelir. Genellikle bu arızalar, sistemleri kurma ve bakımını yapmadaki insan hatasından kaynaklanır. Yeniden kullanım sistemi, arızalar meydana geldiğinde fazla akıntıyı toplamak için iyi bir sigortadır.

Daha fazla kanal bakımı:

Sistemin doğru bir şekilde çalışmasını sağlamak için kanalların ve ekipmanların bakımının artırılması gerekmektedir. Otomatik üniteleri stok hasarından korumak için kanallar çitle çevrilmelidir.

Hangi otomatik sulama sistemleri mevcuttur?

Pnömatik sistem:

Pnömatik sistem, kesme noktasında bulunan bir bölme sensörü tarafından etkinleştirilen kalıcı bir sistemdir. Su sensöre girdiğinde, sulama yapılarının açılmasını ve kapanmasını aktive eden bir mekanizmaya borulanan havayı basınçlandırır.

Taşınabilir zamanlayıcı sistemi:

Taşınabilir bir zamanlayıcı sistemi, sulama yapılarının açılıp kapanmasını etkinleştirmek için elektronik saatler kullanan geçici bir sistemdir. Taşınabilir doğası gereği, arazi sahipleri genellikle tüm mülk etrafında hareket etmek için 4 veya 5 birim satın alırlar.

Zamanlayıcı / Sensör Hibrit:

Adından da anlaşılacağı gibi, bu sistem taşınabilir zamanlayıcı ve sensör sistemlerinin bir melezidir. Taşınabilir bir zamanlayıcı gibi, sulama yapılarının açılmasını ve kapanmasını etkinleştirmek için bir elektronik cihaz kullanır. Bununla birlikte, bu sistem, sulama cihazının su ile temas ettiğinde, yapıları açmak veya kapatmak için çıkışlardaki zamanlayıcı cihazlarına radyo sinyalleri gönderen ve bir radyo gönderen hareketli bir sensörü yerleştirebilmesinin ek bir özelliğine sahiptir. toprak sahibinin suyun körfezdeki kesme noktalarına ulaştığını bilmesini sağlayan bir alıcıya mesaj.

SCADA:

Denetleyici Kontrol ve Veri Toplama (SCADA) kullanan otomasyon sistemleri, bir radyo bağlantısı yoluyla sulamayı programlamak ve kontrol etmek için kişisel bir bilgisayar ve yazılım paketinden oluşur. Bilgisayardan padoktaki kontrol modüllerine, doğrusal aktüatörlerle sulama yapılarını açmak ve kapatmak için sinyaller gönderilir. Yuvalar zamana göre açılır ve kapanır, bazı sistemler kanal beslemesi tutarsızsa bir yuva çıkışının açık olduğu zamanı otomatik olarak değiştirme kapasitesine sahiptir.

SCADA tabanlı sistemler, sulama pompalarını ve motorlarını başlatabilme ve durdurabilmenin ek avantajına sahiptir.

Bir sulama düzeni nasıl otomatikleştirilebilir?

Bir sulama düzeni iki yerden birinde otomatikleştirilebilir; kanal bölümlerinde veya ayrı koylarda.

Kanal bölümlerinin otomasyonu

Bu sistemde kanal yapıları otomatik olarak kanal seviyesinin değiştirilmesine izin verir. Yuva çıkışları açma veya kapama yapılarına sahip değildir, bunun yerine her bir çıkış seti belirli bir seviyeye, örneğin bir dizi eşiklere ayarlanır.

Bu otomasyon yöntemi, farklı alanlarda su seviyesinin değişmesine izin vermek için kanal sisteminde daha fazla miktarda düşüşün olmasını gerektirir. Su seviyesindeki bu değişiklik, başka bir bölüm sulanacaksa daha önce sulanan bölmelere su akmasını önlemek için gereklidir. Birçok çiftlikte bu düşüş mevcut değildir, bu nedenle birçok durumda bu otomasyon yöntemi uygun değildir.

Bireysel bölme çıkışlarının otomasyonu

Bu otomasyon yöntemi, sulanan alanlara su akışını değiştirmek için bölme çıkışlarının kontrolünü içerir. Bu otomasyon sistemi, kanal bölümlerini otomatikleştirmek için yetersiz düşüşün olduğu alanlarda en sık kullanılan sistemdir.

Kanal bölümlerinin otomasyonunu veya bölme çıkışlarının otomasyonunu çalıştırmak için aynı tipte otomatik cihazlar ayarlanabilir.

Hangi sistem en iyisidir?

Tüm otomasyon sistemleri, hangi sistemin belirli bir mülk için sulama düzenine uyacağına karar verirken dikkate alınması gereken avantaj ve dezavantajlara sahiptir. Tüm özellikler için “en iyi” sistem olacak bir sistem yoktur.

Irrigator tarafından kullanılan sulama yöntemlerinin dikkate alınması gerekir. Mülkün etrafında hareket ettirilebilen ve belki de diğer mülklerde kullanılabilecek bir sistem gerekiyorsa, sulama cihazının taşınabilir olan sistemleri dikkate alması gerekir. Tahriş edici, bileşenlerin sabitlendiği ve her sulamada aynı sulama sırasını takip edebileceği bir sistem isterse, sabit bir sistem daha uygun olacaktır.

Bir mülk için en iyi sistemi belirlerken, irrigatörün sistemin maliyetini, sistemin servisini ve hangi sistemin mülke ve sulama düzenine en uygun olacağını göz önünde bulundurması gerekecektir.

Nereden başlamalıyım?

Bir çiftlik kanalı bölme çıkışına bağlı SCADA aktüatörü

 

Mülkiyet için bütün bir çiftlik planının geliştirilmesi, otomasyona hazırlanmaya başlamak için iyi bir yoldur. Bütün bir çiftlik planının geliştirilmesi sırasında, arazi sahipleri planlama sürecinde otomatik sulama düşünmelidir, böylece otomasyon için gereken bazı özellikleri en baştan dahil edebilirler. Bu, mümkünse kanal otomasyonu için kanalların tasarımını içerebilir veya daha sonraki bir aşamada otomasyona uyacak bölme çıkışlarının ve diğer kanal yapılarının kullanılması olabilir.

Otomasyonu kurmaya başlamak söz konusu olduğunda, başlamak için birkaç yol vardır. Bunun bir yolu, geceleri sulanan alanları otomatikleştirerek başlamaktır, böylece sulama cihazının uykusunu bozmadan uygun sulama akış hızları elde edilebilir. Bir diğeri, sulaması zor olan alanları otomatikleştirmektir – sulama cihazının daha sık bulunmasını gerektiren veya sık değişiklik gerektiren kısa dik bölmeler.

Otomasyon sadece çiftlikte lazerle derecelendirilmiş alanlar için uygun değildir. Lazerli olmayan alanlar da otomatikleştirilebilir. Bu, lazerli olmayan alanların bölümlerini sulamak için kanal yapılarının otomasyonunu içerebilir.

Bütün bir çiftlik planından alınan bilgilerle, geliştirme çalışmaları yapılırken kullanılacak kanal yapıları satın alınabilir ve bu lazerlenmemiş alanları otomatikleştirmek için kullanılabilir. Bu, geliştirme çalışmaları yapıldıktan sonra yapıların kullanıma uygun olacağı bilgisi ile yapılabilir.


0539 951 3191
Bize Ulaşın

İlgili ürün ve diğer Ürün Listemiz, ve Online Sipariş vermek için, E-ticaret sitemizi ziyaret edebilirsiniz.