• Uzman ekibimiz sizin için
    herzaman hazır!

  • Müşterileri talepleri bizim için önemlidir,
    tamamen müşteri odaklı çalışıyoruz.

online alışveriş

Ağaç Bakımının İlk 3 Kuralı


icerikimg

Ağaçların sulama miktarları ve dikim aşaması  Çok önem arz etmektedir. Yanlış yapılan uygulama ve sulama miktarları yüzünden bir çok fidan ağaç fideler ziyan olmaktadır.

İşte doğru dikim ve sulama miktarlarını aşağıda paylaşıyoruz.

Kuru hava uzun bir süre devam ettiğinde, peyzaj ağaçları su için ev sahiplerine bağlıdır. Orman ve dikim yapılmış ormancılık alanlarında bir çok ağaç fidan çalışması yapılmış bölgeler kurumaktadır.Yanlış dikim ve uygulamalarından kaynaklanmakta ve sulama yöntemleri veya miktarları istenildiğinden küçük ise kuruma olayı ile karşılaşılmaktadır., bu nedenle hayatta kalan ağaçlara özen göstermek ve yedek ağaçları uygun sulama ile beslemek önemlidir.

Bir ağacın ihtiyaç duyduğu su miktarı, ağacın yaşı ve türü, yılın zamanı, hava durumu ve toprak türü gibi birçok faktöre bağlıdır. Kural olarak, yeni dikilen ve genç ağaçlar, daha yaşlı, sağlam ağaçlardan daha sık sulama gerektirir. Ancak uzun kuraklık dönemlerinde tüm ağaçlar ek sulamadan yararlanır.

 

Yeni dikilmiş ağaçDikimden sonraki ilk birkaç ay boyunca, ağacın köklerinin çoğu hala orijinal kök topunun içindedir.

Yeni Dikilen Ağaçları Sulamak

Dikimden sonraki ilk birkaç ay boyunca, bir ağacın köklerinin çoğu hala orijinal kök yumağının içindedir ve bazı kökler bu alanın ötesinde büyümeye başlar. Sağlıklı kök büyümesini teşvik etmek için kök yumağı ve çevresindeki toprak eşit şekilde nemli tutulmalıdır. Birkaç ay sonra sulama bölgesini kanopinin altındaki tüm alanı kaplayacak şekilde genişletin. Bir ağacın oluşması iki veya daha fazla büyüme mevsimi alabilir – köklerin dikim deliğinin çok ötesinde toprağa girmesi. Doğa düzenli yağmurlar sağlamıyorsa, bu ilk yıllarda ek nem sağlamak hayati önem taşır. Sıcak ve kuru havalarda, yeni ağaçların kök topunun kurumamasını sağlamak için haftada üç kez suya ihtiyacı olabilir.

Yerleşik ağaçlarBir ağaç kurulduktan sonra, ağacın gölgesinin dış kısımlarına damla sulama borusu adı verilen geniş bir bant halinde su uygulayın.

Kurulan Ağaçları Sulamak

Bir ağacın köklerinin yer üstü gölgesinin ayna görüntüsü olduğu yaygın bir yanılgıdır. Gerçekte, yerleşik bir ağacın kökleri genellikle kanopinin veya damlama hattının çok ötesine uzanır. Bazı ankraj kökleri toprağın derinliklerine ulaşabilmesine rağmen, çoğu ağaç kökü toprağın üst 12 “ila 18” ‘sinde yoğunlaşmıştır. Yerleşik ağaçları sulanırken, ağaç gölgesinin altındaki tüm alana derin, ıslatan bir sulama sağlayın ve damlama hattının birkaç fit ötesine uzatın. İdeal olarak, her suladığınızda toprağı 10 “derinliğe kadar nemlendirmelisiniz. Çürümeyi önlemek için, gövdenin etrafındaki alana doğrudan su uygulamayın.

Ne Zaman Sulayacağınızı Bilin

Toprak nemini kontrol etmenin en kolay yolu, uzun (8 inç artı) bir tornavida alıp toprağa sokmaktır. Kolayca nemli toprağa geçebilir, ancak kuru toprağa itmek zor olacaktır. Dürtemiyorsanız en az 6 inçlik bir alanda, su zamanı. Bu teknik en iyi killi ve tınlı topraklarda işe yarar.

Su Nasıl Uygulanır

Üstten fıskiyeler, geniş alanları kapatmanın en kolay yoludur, ancak verimsizdirler ve suyun yarısına kadarını buharlaşmaya kaptırırlar. Ağaçlara, suyu toprak seviyesinde yavaşça uygulayan sulama yöntemleriyle daha iyi hizmet edilir. Tek bir olgun ağacın uygun şekilde sulanması birkaç saat sürebilir.

Sağanak hortumuSnip-n-Drip Susturucu Sistemimizdeki gibi bir sağanak hortumu, suyu yavaşça uygulayarak akmak yerine emmesini sağlar.

Sağanak hortumları, ağaçları sulamanın etkili bir yoludur çünkü gözeneklidir ve suyu yavaşça serbest bırakır. Ağacı bir hortum spiraliyle sarın ve tornavida testini kullanarak suyun 6 “veya 8” nüfuz etmesi gerektiği sürece bir saat veya daha uzun süre çalıştırın.

Bir Basınç Regülatörü , sulanma hortumlarının verimliliğini artırır ve ömrünü uzatır.

Kabarcıklar, suyun hızını azaltan hortum uçlu cihazlardır, böylece akıp gitmek yerine emer. Her seferinde bir noktayı suladığı için fıskiyeyi hareket ettirmeniz gerekecek.

Bizim Snip-n-Spray Bahçe ve Peyzaj Yağmurlama Sistemi ağaçları sulama için uygun yer seviyesindeki sprinklerleri vardır.

Mümkünse, suyu korumak için günün en sıcak bölümünde – 10:00 – 18:00 – sulamaktan kaçının.

Sıkça Sorulan Sorular

Ağacımın ne kadar suya ihtiyacı var?
Genel bir kural olarak, olgun ağaçlar için bir inç yağmurlama sulama veya toprağı 10 “veya daha fazla derinliğe kadar nemlendirmeye yetecek kadar su uygulayın. Yaygın bir hata, toprağın derinliklerinde ıslanmayan sık sığ sulamaların uygulanmasıdır. .

Sulama sistemim çimlerimi düzenli olarak sular. Bu ağaçlarım için yeterli değil mi?
Muhtemelen değil. Sulama sistemlerinin çoğu, sık sık sığ sulamalar uygulayacak şekilde programlanmıştır. Ağaçlar, daha az sıklıkta ancak daha derin ıslatmalarda daha iyi sonuç verir – haftada bir yoğun bir ıslatma, birkaç günde bir sığ sulamadan çok daha iyidir. Bunun nedeni, sığ sulamaların ağaç köklerini kurumaya yatkın oldukları toprak yüzeyinin yakınında kalmaya teşvik etmesidir. Derin sulama ise derin, kuraklığa dayanıklı kökleri teşvik eder.

Ağaçlarımın altında malç yapmalı mıyım?
Evet. Ağaçların altında büyüyen çimen, uyguladığınız suyun çoğunu keserek bitki köklerine ulaşmasını engeller. Bagajın etrafında geniş (3 ‘artı), çimen olmayan bir daire tutmak en iyisidir. Kıyılmış ağaç kabuğu veya çam samanı gibi 2 “ila 3” organik malç tabakası, nemin korunmasına yardımcı olur ve yabani otları uzak tutar. Çürümeyi önlemek için, gövdeye malç yığmayın.

Yağmur variliAynı anda iki veya daha fazla küçük ağacı sulamak için 4-Port Deluxe Rain Barrel’i rezervuar olarak kullanın. İçini suyla doldurun ve her ağaca ayrı bir hortum geçirin.

Kuraklık sırasında döllenmeli miyim?
Kural olarak, kuraklık stresi olan ağaçlar döllenmemelidir. Su kaynakları sınırlı olduğunda, ağaçlar doğal olarak büyümelerini yavaşlatır. Gübre uygulamak, ağacın mevcut olandan daha fazla suya ihtiyaç duymasına neden olan bir büyüme akışını teşvik edebilir. Ve birçok gübrede bulunan tuzlar, kuraklık stresli köklere zarar verebilir.

Teknik çöl iklimlerinde yaşayan bizler için aynı mı?
Phoenix merkezli yazar Cathy Cromell’e göre çöl koşullarında sulama, toprağı en az 3 ‘derinliğe kadar ıslatmalıdır. “Çok tuzlu suyumuz ve tuzlu toprağımız var; derin sulama, tuzların kök bölgesinden süzülmesine yardımcı olur. Tuz yanması burada, özellikle yerli olmayan ağaçlarda çok yaygındır.” Derin sulama ayrıca, kurumaya karşı daha savunmasız olan sığ köklere yol açan sık hafif sulamanın aksine, köklerin derinlemesine büyümesini teşvik eder.

Kuraklık Sırasında Ağaç Stresini En Aza İndirmek İçin Adımlar Atın

  • Ağaçların altını ve çevresini kazmaktan kaçının, böylece kökleri rahatsız etmeyin
  • Ağır budama yapmayın. Bununla birlikte, kırık, ölü, böceklere bulaşmış veya hastalıklı dalları çıkarmak sorun değil.
  • Böcek zararlılarına ve hastalıklarına dikkat edin, çünkü kuraklık stresli ağaçlar saldırılara karşı daha savunmasızdır.
  • Ağaçların altında yüksek azotlu çim gübresi kullanmaktan kaçının ve ağaç köklerine zarar verebilecek yabani ot ve yem ürünlerini asla kullanmayın.

Sulama Kısıtlamaları

Belediyeniz sulama kısıtlamaları koysa bile, muhtemelen ağaçları düzgün bir şekilde sulayabileceksiniz. Çim ve ağaçlar arasında seçim yapmanız gerekiyorsa, ağaçların daha büyük bir yatırım olduğunu unutmayın. Yeni dikilmiş bir ağacın, kuraklık nedeniyle kaybolan olgun bir ağacın yerini alması onlarca yıl değilse bile yıllar alacaktır.


0539 951 3191
Bize Ulaşın

İlgili ürün ve diğer Ürün Listemiz, ve Online Sipariş vermek için, E-ticaret sitemizi ziyaret edebilirsiniz.