Su, tüm bitkilerin yaşamı ve hayatta kalması için hayati önem taşır.

Su, besin ve şekerlerin topraktan bitkilere taşınması için de gereklidir.   Tüm bitkiler bir noktada su kıtlığı veya kuraklık çekecek. Bu, bazı durumlarda ölümcül olabilir veya bu bitkilerin büyümesini ciddi şekilde yavaşlatabilir.  Uzun süreli kuraklıktan muzdarip bitkiler, haşereler ve patojenler tarafından ikincil enfeksiyona duyarlı bırakılabilir.

Kentsel toprakların suyu tutmak için sınırlandırılması

Kentsel ortamda, toprakların genellikle daha doğal bir ortamda bulunan topraklardan daha az yapıya ve daha fazla yoğunluğa sahip olduğu bulunmuştur.   Bu, şehirlerin kentleşmesinin doğrudan bir sonucudur.   Yeni geliştirilen alanlarda ve hatta Toronto’daki yeni binalarda, geliştiriciler tüm eski besin açısından zengin toprakları alıp, yerine sadece ince bir üst toprak tabakası yerleştiriyorlar. Bu topraklar çok az besin içerir ve tüm bitkilerin ve ağaçların gelişmesi gereken organik madde bakımından çok düşüktür.   Bu aynı zamanda topraktaki gözenek boşluğunun azalmasına neden olur ve nihayetinde bitkinin suya erişimini azaltır.

Toronto’da topraklar genellikle kaldırım ve betonla çevrili olarak bulunur. Bu, topraktaki mikrobiyoloji ve besin maddelerinin gelişimini engelleyen toprakların iç sıcaklığını yükseltir.   Şehirdeki ağaçların ve bitkilerin etrafını döşemek, gerekli suyun bu bitkilerin kök bölgesine girmesine izin vermiyor.

Şehir genelinde sert yüzeylerin gelişimi, nihayetinde suyun toprağa tutulması yerine daha fazla buharlaşmayı teşvik ediyor. Kentsel ortamda sıkışma, bitki ve ağaçların gelişimi için bir başka önemli sorundur.   Sıkışmış topraklar çok fazla akmaya neden olur ve su zemini gerektiği gibi doyuramaz. 

Tipik sulama ağaçlarda neden işe yaramıyor?

Tipik sulama ağaçlar için işe yaramaz, çünkü yalnızca toprağın ilk birkaç inçine odaklanma eğilimindedir, bu da yalnızca çimen ve çiçekler için iyidir.   Bu aynı zamanda ağaçlar için verimsizdir çünkü normal sulama, suyun yarısına kadarını buharlaşmadan kaybeder.   Bu tür sulama aynı zamanda toprağın sıkışmasına da neden olabilir.

Ağaçlar, tipik ev sulamasından elde edemeyeceğiniz daha derin sulamaya ihtiyaç duyar. Derin sulama, ağaçların ve çalıların derin kök büyümesini destekler ve ağacın kuraklığa daha dayanıklı olmasına yardımcı olur.

Mevsime bağlı olarak, genç veya yeni dikilen ağaçlar her zaman nemli tutulmalı, böylece kökler kurumaz. Ağacın tabanı etrafındaki malç, bu nemin bir kısmını tutmaya yardımcı olacaktır. 

Suyu nasıl toplayıp derinlemesine toprağa nasıl hedefleyebiliriz?

 

  • Havalandırma Tüpleri – Havalandırma tüpleri , ağacın kök bölgesine uygun şekilde yerleştirildikten sonra, kökleri doğrudan beslememize ve ağacın doğru şekilde sulanmasını sağlamamıza olanak tanır; Bu, ağacın kök bölgesi boyunca suyun toprağa derinlemesine girmesine izin veren boşluk oluşturarak yapılır. Ağaçların kök sistemini direkt olarak sulamak ve beslemektir.   Havalandırma tüplerinin montajı ayrıca ağacın tabanı ve damlama hattı etrafındaki herhangi bir sıkışmayı da azaltacaktır.
  • Sağanak Hortumları – gözenekli oldukları ve suyu çok yavaş bıraktıkları için ağaçları sulamanın etkili bir yoludur, böylece derin kök sulamasını elde edebilirsiniz.   Ağacı bir sağanak ev sarmalıyla çevreleyin ve bir saat veya daha fazla veya suyun 6 ila 10 inç toprağa nüfuz etmesi için gereken süre boyunca çalıştırın.
  • Dry Wells –  Kuru kuyuların arkasındaki fikir, boşa harcanan yağmur suyunu yakalayıp tutmak ve ağaçları sulamak için derinliklerde yeniden kullanmaktır. Kuru kuyular, saçak oluklarını aşağı boruları yakalamak ve ağaçların yakınındaki yeraltındaki bir depolama tankına yönlendirmek için kurulabilir. Yavaş yavaş su kuru kuyudan dışarı ve ağaçların kök bölgesine fayda sağladığı derecenin altındaki toprağa süzülür.