• Uzman ekibimiz sizin için
  herzaman hazır!

 • Müşterileri talepleri bizim için önemlidir,
  tamamen müşteri odaklı çalışıyoruz.

online alışveriş

Parke Taşı Döşeme İşçilik Fiyatları


icerikimg

Küp Taş Veya Kilitli parke taşı, Kenar Bordur, Yağmur Oluğu gibi m2 veya Tül fiyatlarımızı İlteşim Adresimizden Arayarak Öğrene Bilirsiniz.

Küpler ve setler, kaldırım taşları ve parke taşları. Bulunduğunuz yere bağlı olarak terimler birbirinin yerine geçebilir gibi görünüyor. İskoçya’da “Cassies” veya “Nidgers” ve güney İngiltere’deki bazı garip yerlerde “Belgian Block” gibi bir dizi bölgesel terim de vardır. Terimler, bir taş ocağından yontulmuş, çeşitli boyutlarda ve kaya türlerinde doğal taş blokları ifade eder ve “kaldırım taşları” veya kaldırım taşları aynı zamanda, bazen adı verilen 200-400 mm boyutlarındaki büyük, yuvarlak kumsal çakıllarına verilen addır. “Ördek taşları”. Bu yuvarlak ‘ kaldırım taşları ‘ ayrı bir sayfada tartışılmaktadır. Genel halk, gritstone ‘Hovis Loaf’ tipini Cobbles olarak adlandırmaya meyillidir, ancak doğru terim ‘Setts’ – bunlar boyut olarak 100x100mm ila 200x250mm arasındadır,

100x100mm ila 200x250mm arasındadır,

kaldırım taşları, setler, bordür ve bayrak tanımları
Kaldırım taşları, setler, bordür ve bayrak tanımlama
yerleşim boyutları

Teknik olarak kesin olmak gerekirse (yani: BS EN 1342: 2001’e göre), bir çökeltme, plan boyutları 50-300 mm uzunluğunda ve en az 50 mm kalınlığında olan işlenmiş bir taş bloktur. Uzunluk ve / veya genişlik genellikle kalınlığın iki katından fazla olmamalıdır. Bununla birlikte, bahçe kullanımı için bazı dekoratif setler planda sadece 25 mm veya daha kalın ve 100×100 mm veya daha büyük olabilir.

Bir küp, üç boyutu da kabaca eşit olan bir yerleşim türüdür.

Küpler, özellikle bu sayfada daha sonra ele alınacak olan fanlar ve bogenler olmak üzere daha dekoratif işler için kullanılma eğilimindedir. Kusursuz bir şekilde kesilmiş yüzlerle setler ve küpler varken, çoğu yeni küp bölünür veya kırpılır ve bir yerlerde, altı kenarı da tam olarak ortogonal olan, ‘mükemmel küp’ olan kırpılmış bir ube var olduğuna dair bir şehir efsanesi vardır. 50 yılı aşkın süredir küplerle çalışırken, henüz bir tane görmedim!

Arnavut kaldırımı, küp, kaset veya set olsun, mükemmel parke ürünleridir ve uzun yıllar dayanacaktır; Aslında, şu anda İngiltere ve İrlanda sokaklarını kaplayan bazı taşlar, 200 yıldan fazla bir süredir sürekli olarak kullanıldı.

Bir asfaltlama ünitesi olarak soyağacıları, 2000 yıl öncesine ve sonrasına kadar Romalılara kadar uzanır ve bu adaların sözde ‘tarihi’ kasaba ve şehirlerinin çoğunun karakteristik özelliğidir. Modaya uygun tasarımcılar ve geliştiriciler, uzun süredir kayıp çocukluk günlerini sevgiyle hatırladıkları için, savaş sonrası sokaklarda güneşten yumuşatılmış bir sahada dönerek, güneşten yumuşatılmış bir sahada oturduklarından, nostalji işinin önemli bir bileşeni haline geliyorlar. Britanya.

Chester'daki küpler
Chester’daki Küpler
Durham'daki Arnavut kaldırımları
Durham’daki Arnavut kaldırımları

Kullanımlar ve uygulamalar

eskitme yorkstone setts
Yeni Eskitme Setler bir araba yoluna döşendi

Günümüzde, yeni setler çok çeşitli yüzeylerde normal boyutlarda üretilmekte ve genellikle modern beton blok kaplama ile aynı şekilde döşenmektedir . Geri kazanılan taşların döşenmesi, çoğunlukla doğal rasgelelikleri nedeniyle zor olabilir, ancak ister yeni ister geri kazanılmış olsun, doğru bir şekilde yerleştirildiklerinde güzel bir manzaradırlar ve harika yollar, teraslar ve garaj yolları ile görsel olarak çarpıcı alanlar oluştururlar. sivil kaldırım.

Diğer birçok küçük elemanlı serme ünitelerinde olduğu gibi, tasarım için mükemmel olanaklar sunarlar. Bazı beton boyalar gibi solmayan doğal renkleri ve çeşitli dokulu yüzeyler, ister geleneksel Arnavut kaldırımlı sokakların yeniden yaratılması ister kamusal bir alan için benzersiz ve özgün bir tasarım olsun, asfalt kaplama tasarımına ekstra bir boyut getiriyor.

Setler, popüler Avrupa Fan Deseni ve Liverpool’daki Lime Caddesi’ndeki St. Georges Salonu’nun dışındaki bu muhteşem guilloche kıvrımlar gibi sivil asfalt döşeme şemalarında etkileyici büyük ölçekli desenlerin yaratılmasıyla popülerdir .

Bir yorkstone bayrağından bir orta taş , 10 sıra granit küple çevrilidir, ardından 2 asker sırası gri-siyah bazalt setinin kenarları mavi-siyah uzun setlere yerleştirilmiş sekiz figürlü bir desenle çevrilidir. Desen, koyu mavi-siyah uzun setlerin çift kanallı bir dizisi ile sınırlandırılmıştır ve dolgu kaplama, açık renkli granit küplerde yapılır. Genel olarak, desen yaklaşık 6 metre genişliğindedir. Başka hangi kaplama malzemesi bu kadar çarpıcı bir görünüm verebilir?

Liverpool setts
Liverpool’da Guilloche setts

Türler

Dünyada üç ana kaya türü vardır ve hepsi set üretimi için kullanılır; tortul, metamorfik ve magmatik. Kumtaşı veya silttaşı gibi tortul kayaçların kesilmesi ve şekillendirilmesi nispeten daha kolaydır. Gnays, Kuvarsit veya Mermer gibi metamorfik kayaçlar, tortul atalarının dilinim düzlemlerinden bazılarını koruyabilir, ki bu her zaman arzu edilen bir özellik değildir ve bu nedenle bu tip nadiren kullanılır. Bazaltlar ve granitler gibi volkanik setler genellikle çok daha serttir ve varsa, çok az bölünme düzlemine sahiptir.

Tortul setler hala Kuzey İngiltere’nin Pennine gritstone’larından çıkarılıyor, ancak gittikçe daha fazla sayıda elde yontulmuş set yabancı iklimlerden, özellikle de işgücü maliyetlerinin çok daha düşük olduğu güney Asya’dan ithal ediliyor. Birleşik Krallık’ta üretilen tortul setlerin çoğu, taş ocağında çıkarılan kayalardan kesilir ve daha fazla işlenebilir. Bu, aşağıda tartışılan modüler oturma kaplamasının geliştirilmesini sağlamıştır.

Volkanik kaya türleri özellikle küpler için popülerdir, ancak setler genellikle granitlerden, bazaltlardan, diyoritlerden ve gabrolardan yapılır. Geri kazanılan magmatik setlerin ve küplerin çoğu, özellikle Kuzey Galler, Cumbria, Cornwall, Wicklow ve İskoçya granitleri olmak üzere İngiliz veya İrlanda kökenlidir, ancak yeni malzemelerin gittikçe daha fazlası diğer ülkelerden ithal edilmektedir.

Magmatik kayaç, tortul kayalardan daha yoğun olma eğilimindedir ve kristalin doğası, çoğu tortul tipe göre el aletleriyle kesmeyi çok daha zor hale getirir. Elektrikli testerelerdeki standart bıçakları hızla aşındırır ve bu nedenle, bir testere ile kesilmesi gerekiyorsa, bir elmas bıçak şiddetle tavsiye edilir. Bununla birlikte, geri kazanılmış malzemelerde, elektrikli testereyle oluşturulan ölü düz çizgiler, bu ünitelerin doğal cilasıyla ters görünür, bu nedenle , ona daha doğal, yontulmuş bir görünüm vermek için sık sık kesilmiş bir kenarı (yani, bir çekiçle asil) ‘ yakalarız ‘.

Boyutlar ve Toleranslar:

Setlerin ve küplerin boyutlarında neredeyse hiç sınır yokmuş gibi görünebilir, ancak daha önce belirtildiği gibi ilgili standart BS EN 1342: 2001, setlerin uzunluk veya genişlikte 300 mm’den (ish) fazla olmaması gerektiğine dair bir miktar rehberlik sağlar, ve plan boyutlarından hiçbiri (uzunluk ve genişlik) kalınlığın iki katından fazla olmamalıdır, bu da maksimum 150 mm kalınlık anlamına gelir.

Açıkçası, istisnalar var. Bazı geri kazanılmış malzemeler bu hassas boyutlandırma gereksinimlerini karşılamayacak ve bazen yerel gelenek, belirtilen maksimum boyutlardan daha büyük setlerin kullanımına neden olacaktır – örneğin İskoçya’da döşenen bazı setler 200 mm kalınlığındadır.

Setler doğal taştan yapılmıştır ve bu nedenle planlanan boyutlarda neredeyse kaçınılmaz olarak bazı ‘yanlışlıklar’ vardır. Bu yanlışlıklar, izin verilen bir toleransa, belirli bir maksimum boyut varyasyonuna sahip olarak düzenlenir ve mevcut farklı yüzeyler boyutsal doğruluğu etkilediğinden, kırpılmış / yontulmuş gibi ‘daha pürüzlü’ bitmiş olanlara, örneğin biçilmiş bir biçime göre daha fazla hareket alanı verilir. veya dokulu kaplama. Standartta kabataslak şekilde ana hatları çizilen ‘komplikasyonlar’ olsa da, genel olarak kırpılmış / kesilmiş setler ve küplere ± 15 mm’lik bir toleransa izin verilirken, kesilmiş / dokulu setler ve küplere sadece ± 5 mm izin verilir.

Bu tolerans, küpler için oldukça gayri resmi bir malzeme spesifikasyon yöntemine yol açar. Oldukça cömert toleranslar göz önüne alındığında, küpler genellikle minimum ve maksimum boyutları santimetre cinsinden gösteren bir çift değerle tanımlanır.

Yani ideal ölçüleri 10x10x10 cm olan en popüler küpün artımn; 1cm toleransa sahip olduğu varsayılır ve bu nedenle 9-11 küp, yani kenarları 9cm ile 11cm arasında olacak küpler olarak tanımlanır.

küp uzunluğu
Bu 9-11 küpün 10,5 cm ‘uzunluğu’ vardır ….
küp genişliği
… ve 9 cm’lik bir ‘genişlik’ – yani 9-11

Yeni küpler sipariş ederken, yandaki tabloda açıklanan bu çift numaralı referansı belirtmek olağandır.

Küplerde, döşeme deseni bir fan veya bogen olduğunda, desenleri tamamlamak için bazı daha büyük / daha küçük dikdörtgen küpler ve bazı trapez küpler için bir gereklilik olacağını ve bunun normalde şartnamede belirtildiğini belirtmek gerekir. tedarikçinin bu ‘tuhaf’ küplerde% 10’a varan indirimi dahil edebileceği.

küp boyutları

Bitirir

Tortul setler için bazı popüler ‘bitişler’ aşağıda tasvir edilmiştir. Geri kazanılmış tortul çökeltiler, üst yüzeylerinde fark edilebilir bir cilaya sahiplerse, daha yaygın olarak magmatik kaynaklı kümeler ile ilişkilendirilen, toplanmış ve delinmiş yüzeylere sahip olma eğilimindedir – aşağıya bakın.

kaba delikli kumtaşı
Kaba zımbalı kumtaşı
caithness kayrak kümeleri
Uzun formatlı Caithness Slate
altı tarafı kesilmiş
Altı tarafı kesilmiş kumtaşı
eskitme yorkstone
Eskitme Yorkstone

Büro-Euro-crats’in Avrupa Standardı BS EN 1342 ile ortaya çıkmasından önceki günlerde, eski İngiliz Standardı (BS435: 1975 yontulmuş doğal taş bordürler, kanallar, kadranlar ve setler için şartname) üç basit cilaya sahipti:

 • Fine Picked – “Bush Hammered” olarak da bilinir; oldukça pürüzsüz, iyi kaymaz yüzey
 • Adil Seçilmiş – orta derecede pürüzsüz; iyi seçilmiş olandan daha az çalıştı
 • Rough Punched – kendini açıklayan! Kabaca yontulmuş, yüksek noktalar kesilmiş

… açık ve kolay anlaşılır olan.

Şimdi kullanmalıyız …

 • Hewn – işlenmemiş, genellikle ‘kırpılmış’ olarak anılır
 • Kaba Dokulu – yüzeydeki yüksek noktalar ve alçak noktalar arasındaki maksimum ± 2 mm fark
 • İnce Dokulu – yüzeydeki yüksek noktalar ve alçak noktalar arasındaki maksimum ± 0,5 mm fark

… yaya alanları için popüler bir yüzey olan çalı-çekiçleme, alev tekstüre gibi kaba veya ince dokulu olabileceğinden, bazen kafa karışıklığı ortaya çıkar.

Standart aynı zamanda İtalya’da popüler olan bazı kaba çekiç benzeri bir kaplama gibi görünen ve “Dolly Noktası” olarak adlandırılan bir dokuya önem verir!

çalı dövülmüş bazalt
Bush dövülmüş bazalt
alev dokulu granit
Alev dokulu granit
yontulmuş kırmızı granit
Kesilmiş veya kırpılmış setler …
kaplanmış döşeme kaldırımı
… düz olmayan bir kaldırıma neden olabilir

Renk

Olağanüstü bir renk yelpazesi mevcut, neredeyse hayal edebileceğiniz her renk var, ancak onu bulmak oldukça zor olabilir. Sorun, tekliflerine hayal ürünü isimler veren birçok tedarikçiden yardımcı olmuyor. Midnight Glacier, bir pazarlama droidine muhtemelen harika geliyor, ama aslında bana lanet olası taşın ne renk olduğunu söylemiyor.

Bu istek uyandıran isimler reddedilse bile, bir kişinin orta grisi diğerinin koyu grisidir, bu nedenle renk her zaman en iyi gerçek örneklerden değerlendirilir.

Projenizde kullanmak üzere belirli bir renk arıyorsanız, bağlantılar sayfasında listelenen tedarikçilerle iletişime geçin ve renk çeşitlerinin ayrıntılarını isteyin – tüm tedarikçiler tüm renkleri stoklamaz.

eskitme granit setler
Koyu gri, gümüş gri, kırmızı ve sarı granitler
Belçikalı setler
Devetüyü, ten rengi, kahverengi ve gri kumtaşları

0539 951 3191
Bize Ulaşın

İlgili ürün ve diğer Ürün Listemiz, ve Online Sipariş vermek için, E-ticaret sitemizi ziyaret edebilirsiniz.