• Uzman ekibimiz sizin için
    herzaman hazır!

  • Müşterileri talepleri bizim için önemlidir,
    tamamen müşteri odaklı çalışıyoruz.

online alışveriş

Bahçe Sulama Sistemleri


icerikimg

BU SİSTEMLER SULAMADA YÜZDE 60’IN ÜZERİNDE TASARRUF SAĞLAR

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü  işlettiği sulama tesislerinde su tasarrufunun öncelikle düşünüldüğü kapalı ve borulu sistemleri tercih etmektedir. Bu sistem sayesinde damlama ve serpme kullanılan alanlarda yüzde 60’ın üzerinde su tasarrufu sağlanabilmektedir.

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de nüfus artışına paralel olarak tarım, içme, genel kullanım ve sanayi sektörlerinde su taleplerinde artış var. Bu durum, sulama başta olmak üzere mevcut su kaynaklarımızın verimli kullanılmasını zorunlu kılmaktadır.

Bu bağlamda, işlettiği sulama tesislerinde öncelikle su tasarrufunun düşünüldüğünü vurgulayarak; Tarım ve Orman Bakanı Bekir , “Coğrafyamızda genel olarak 7 yılda bir kuraklık olayı yaşanıyor. Bu nedenle toplumun refah seviyesini yükselten sulama projelerinin öncelikli ve hızlı bir şekilde hayata geçirilmesi gerekiyor. Bunu yaparken sulamada tasarruflu sistemleri tercih etmeliyiz çünkü su zengini bir ülke değiliz. “Dedi.

Sulama sistemi, bazıları yenilikçi olan bir dizi bileşenden oluşur, ancak sulama sistemi bunların hepsinden oluşması gerekmez, çünkü bileşenler kümesi yüzey sulama olup olmadığına bağlı olacaktır (esas olarak taşkın sulama türünde). ), sprey veya damla ile.

Su tasarrufu konusu göründüğünden çok daha hassas, bu nedenle, bu kaynağın sorumlu bir şekilde kullanılmasına katkıda bulunmak için yapabileceğimiz her şey ve bundan yararlanmalıyız. En yenilikçi sulama sistemleri, sadece ürünlerimiz ve tarlalarımızla ilgilenmemizi kolaylaştırmak için değil, tamamen bu işe adanmıştır.

Sulama programcıları

Sulama programcıları, mahsullerimizde sulama süresini ve alanını optimize etmemize, daha fazla su tasarrufu sağlamamıza ve konforumuzu artırmamıza izin veren yönetim ekipleridir. Aynı şekilde, sulama sıklığını ve süresini de otomatikleştirebiliriz.

Tipi ile ilgili olarak analog ve dijital sulama programcıları vardır. Analogların kullanımı daha kolaydır ve daha ucuzdur, ancak dijital olanlar genellikle daha fazla işleve sahiptir.

Son olarak, farklı alanlar için farklı sulama programları tasarlamamıza izin veren 2 veya daha fazla rotaya sahip programcıların olduğu unutulmamalıdır; bu, büyük mahsuller veya farklı su ihtiyaçları olan alanlar için mükemmeldir.

Güneş sulama

Kondenskompressor olarak da bilinen güneş sulama, buharlaşma ve yoğuşmaya dayalı 2 plastik şişeden (biri diğerinin içinde) oluşan bir altyapıdır. İç mekanda, güneş enerjisi söz konusu buharlaşmayı etkilediği ve ürettiği için sera etkisi üretilir.

İç hava neme doyduğunda su şişenin duvarlarında yoğunlaşır ve yerçekimi ile yere düşen damlalar oluşturur. Bu sulama sisteminin iç kısmında, toprağa sürekli su sağlayan küçük ölçekli bir su döngüsü üretilir.

Bu sulama sisteminin üretimi çok basittir ve sulamada yenilikçidir çünkü daha fazla tasarruf sağlar, bu da geleneksel sulama sistemlerinde kullanılan su miktarının 10 katını azaltır.

Yağmurlama sulama sistemi

Yağmurlama sulama sistemleri suyu bir kuyudan veya hatta doğrudan bir nehirden veya rezervuardan toplar. Su tasarrufu diğer sistemlerden daha fazladır. Engebeli arazide kullanılabilir, tam kapsama sağlar ve suyu çok düzgün bir şekilde dağıtır. Aşağıdaki sistemleri ayırt edebiliriz:

  • Geleneksel sistemler: yağmurlama sulamada geliştirilen ilk sulama sistemleri. Aşağıdakilere ayrılırlar:

– Sabit sistemler: sprinkler kurulu çerçeveye yerleştirilir ve boru sistemi gömülü veya yüzeysel olabilir, çıkıntılı bir parça olarak ve uygun yükseklikte sprinklerin ekleneceği gövde.

– Yarı Karıştırılmış Sistemler: Esasen, bir alandan diğerine manuel olarak veya sistemin hızlı bir şekilde demonte edilmesiyle mekanik hale getirilen sistemlerdir.

– Otomatik mekanizmalı sistemler: Sulama yüzeyi boyunca hareket etmelerine izin veren elektrik motorları veya hidrolik sistemler kuran otomotiv sistemleridir. Bu sistemler içinde, döner sulama sistemleri, yanal yer değiştirme sistemleri (sulama arabaları) ve diğer sulama makineleri bulunmaktadır.

Mikro fıskiye ile sulama sistemi

Mikro yağmurlama sulama sistemi, daha küçük bir aralığa sahip olan ve daha küçük damlacıklar dağıtan ve daha fazla su tasarrufu sağlayan bir yağmurlama sulama çeşididir. Bu özellikler için bahçe bitkileri, çiçekler, seralar veya fidanlıklar için en iyi sulama sistemlerinden biridir.

Damla sulama sistemi

Damla sulama sistemi hem su hem de gübre daha iyi kullanım ve tasarruf sağladığından genellikle kurak alanlarda kullanılır. İçinden geçen su, bir damlatıcı ağı vasıtasıyla bitkilerin köklerine doğru süzülür. Tarım sektöründeki en önemli sulamada yenilik, fıskiyelerin 1930’da icat edilmesinden bu yana düşünülmektedir.

Tarım arazilerinde yer altı drenajı

Yeraltı drenajının amacı, bir akiferin üst tabakası olan su tablasının derinliğini düşürmektir. Genellikle fazla nemli olan veya yeraltı suyu seviyeleri mahsulün yetişemeyeceği kadar yüksek olan tarım alanlarında kullanılır.

Çok kapılı sulama sistemi

Multicompuertas sulama sistemi suyu iletir ve araziye dağıtır ve bu kaynağın tüketimini azaltmaya yardımcı olur. Bahsedilen tüm sulama sistemleri arasında bu en az bilinen ve aynı zamanda en az kullanılanıdır.

Airdrop

Suyun yoğunlaşmasına dayanan çok yenilikçi bir sulama sistemidir ve havayı bir türbin vasıtasıyla toprak altı içinde bulunan bir su rezervuarına yönlendirir. Yolda hava, tanka ulaşmadan önce soğur ve yoğunlaşır. Su içeri girdikten sonra bitkiye su sağlayan damla sulama sistemine pompalanır.

Genellikle hem doğal hem de insan yapımı malzemeleri içerdikleri için sulamada bir yeniliktir. Evrensel olarak bitkilerin yanı sıra bahçeler arası boşluklar olan pergolalara dayanır; pavyonları birbirine bağlayabilir ve binaların kapılarında, teraslarda veya havuzlarda kanopiler yapabilirler.

Verimlilikte artış

Suyun etkisiz kullanımı (yani aşırı sulama) yalnızca diğer kullanımlar için ve çevresel etkilerden kaçınmaya yardımcı olmak için kullanılabilecek kaynağı israf etmekle kalmaz, aynı zamanda doygunluk, tuzlanma ve sızdırma yoluyla bozulmaya da neden olur ve verimliliğini azaltır. mahsuller. Bu nedenle, su kullanımının optimizasyonu, herhangi bir sulama sisteminin ana konusu olmalıdır.

Toprağın bozulması nedeniyle üretimi durduran geniş sulama alanları vardır. Düşük sulama alanlarını artırmaktan ziyade bu arazilerin restorasyonuna yatırım yapmak uygun ve tabi ki çevre için faydalı olabilir.

 


0539 951 3191
Bize Ulaşın

İlgili ürün ve diğer Ürün Listemiz, ve Online Sipariş vermek için, E-ticaret sitemizi ziyaret edebilirsiniz.